液体直接浸入加热的理想选择
-
螺旋浸入式加热器是液体(包括所有类型的油和热传递溶液)直接浸入加热的理想选择。 Watlow 螺旋浸入式加热器提供各种不同的尺寸,采用 WATROD 圆形和 FIREBAR 扁平状两种管状元件。 加热元件弯成发夹状并焊接或钎焊到螺旋内,具体取决于元件护套和螺旋材料之间的相容性。 通用型接线盒是标准配置,并提供可选的防潮型、防爆型和防爆/防潮型接线盒,以满足特殊的应用需要。 可选的恒温器为螺旋浸入式加热器提供了方便的过程温度调节。
-
Description Information Material Alloy 800/840 Maximum Operating Temperature - C 870 ºC Maximum Operating Temperature - F 1600 ºF Maximum Watt Densities 18.6 W/cm^2 Maximum Watt Densities 120 W/in^2 Description Information Material N/A Maximum Operating Temperature - C 175 ºC Maximum Operating Temperature - F 350 ºF Maximum Watt Densities 18.6 W/cm^2 Maximum Watt Densities 120 W/in^2 Description Information Material Stainless Steel Maximum Operating Temperature - C 650 ºC Maximum Operating Temperature - F 1200 ºF Maximum Watt Densities 18.6 W/cm^2 Maximum Watt Densities 120 W/in^2 Description Information Material Steel Maximum Operating Temperature - C 400 ºC Maximum Operating Temperature - F 750 ºF Maximum Watt Densities 18.6 W/cm^2 Maximum Watt Densities 120 W/in^2 -
Downloads
Brochure
Catalog
Engineering Bulletin
Specification Sheet
-
螺旋浸入式加热器是液体(包括所有类型的油和热传递溶液)直接浸入加热的理想选择。
Watlow 螺旋浸入式加热器提供各种不同的尺寸,采用 WATROD 圆形和 FIREBAR 扁平状两种管状元件。
加热元件弯成发夹状并焊接或钎焊到螺旋内,具体取决于元件护套和螺旋材料之间的相容性。
通用型接线盒是标准配置,并提供可选的防潮型、防爆型和防爆/防潮型接线盒,以满足特殊的应用需要。
可选的恒温器为螺旋浸入式加热器提供了方便的过程温度调节。
| Description | Information |
|---|---|
| Material | Alloy 800/840 |
| Maximum Operating Temperature - C | 870 ºC |
| Maximum Operating Temperature - F | 1600 ºF |
| Maximum Watt Densities | 18.6 W/cm^2 |
| Maximum Watt Densities | 120 W/in^2 |
| Description | Information |
|---|---|
| Material | N/A |
| Maximum Operating Temperature - C | 175 ºC |
| Maximum Operating Temperature - F | 350 ºF |
| Maximum Watt Densities | 18.6 W/cm^2 |
| Maximum Watt Densities | 120 W/in^2 |
| Description | Information |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Maximum Operating Temperature - C | 650 ºC |
| Maximum Operating Temperature - F | 1200 ºF |
| Maximum Watt Densities | 18.6 W/cm^2 |
| Maximum Watt Densities | 120 W/in^2 |
| Description | Information |
|---|---|
| Material | Steel |
| Maximum Operating Temperature - C | 400 ºC |
| Maximum Operating Temperature - F | 750 ºF |
| Maximum Watt Densities | 18.6 W/cm^2 |
| Maximum Watt Densities | 120 W/in^2 |