用于功率要求低到中等的加热应用
-
Watlow 板式法兰加热器便于安装和维护。这些法兰加热器产品是为加热罐和压力容器内的热传递流体、介质及轻油和水而设计的。板式法兰加热器是功率要求低到中等的应用的理想选择。 Watlow 板式法兰加热器用 WATROD 管状元件制成,这些元件被钎焊或焊接到法兰上。库存的板式法兰加热器配备了通用型或防潮型接线盒。
-
Description Information Material Alloy 800 Maximum Operating Temperature - C 870 ºC Maximum Operating Temperature - F 1600 ºF Maximum Watt Densities 15.5 W/cm^2 Maximum Watt Densities 100 W/in^2 Description Information Material N/A Maximum Operating Temperature - C 175 ºC Maximum Operating Temperature - F 350 ºF Maximum Watt Densities 6.9 W/cm^2 Maximum Watt Densities 45 W/in^2 Description Information Material 304 Stainless Steel Maximum Operating Temperature - C 650 ºC Maximum Operating Temperature - F 1200 ºF Maximum Watt Densities 15.5 W/cm^2 Maximum Watt Densities 100 W/in^2 Description Information Material Steel Maximum Operating Temperature - C 400 ºC Maximum Operating Temperature - F 750 ºF Maximum Watt Densities 4.7 W/cm^2 Maximum Watt Densities 30 W/in^2 -
Downloads
Brochure
Catalog
Engineering Bulletin
Specification Sheet
-
Watlow 板式法兰加热器便于安装和维护。这些法兰加热器产品是为加热罐和压力容器内的热传递流体、介质及轻油和水而设计的。板式法兰加热器是功率要求低到中等的应用的理想选择。
Watlow 板式法兰加热器用 WATROD 管状元件制成,这些元件被钎焊或焊接到法兰上。库存的板式法兰加热器配备了通用型或防潮型接线盒。
| Description | Information |
|---|---|
| Material | Alloy 800 |
| Maximum Operating Temperature - C | 870 ºC |
| Maximum Operating Temperature - F | 1600 ºF |
| Maximum Watt Densities | 15.5 W/cm^2 |
| Maximum Watt Densities | 100 W/in^2 |
| Description | Information |
|---|---|
| Material | N/A |
| Maximum Operating Temperature - C | 175 ºC |
| Maximum Operating Temperature - F | 350 ºF |
| Maximum Watt Densities | 6.9 W/cm^2 |
| Maximum Watt Densities | 45 W/in^2 |
| Description | Information |
|---|---|
| Material | 304 Stainless Steel |
| Maximum Operating Temperature - C | 650 ºC |
| Maximum Operating Temperature - F | 1200 ºF |
| Maximum Watt Densities | 15.5 W/cm^2 |
| Maximum Watt Densities | 100 W/in^2 |
| Description | Information |
|---|---|
| Material | Steel |
| Maximum Operating Temperature - C | 400 ºC |
| Maximum Operating Temperature - F | 750 ºF |
| Maximum Watt Densities | 4.7 W/cm^2 |
| Maximum Watt Densities | 30 W/in^2 |